Gezici Biri

çamlidere gezilecek yerler

Çamlıdere Gezilecek Yerler Doğal Güzellikler Yaylaları Piknik Alanı Ve Çamlıdere Barajı

Gezici Biri Gezici Biri - - 8 dk okuma süresi
0
(0)

Çamlıdere gezilecek yerler hakkında bilgi aktarmaya başlamadan önce belirtmeliyiz ki Çamlıdere Ankara’nın nüfus olarak en küçük ilçelerinden biridir. Çevresinde Kızılcahamam, Gerede, Beypazarı ve Güdül ilçeleri bulunmaktadır. Çamlıdere Ankara’ya 99 km mesafededir.

Çamlıdere’nin Ankara’nın diğer ilçelerinden ayrılmasını sağlayan  en önemli özelliği doğal havasıdır. Çünkü ormanlık alanlar ilçede oldukça fazladır. Buna bağlı olarak da her yıl burada doğa festivalleri düzenlenmektedir. Bu festivallerde çok sayıda etkinlik düzenlenirken, sinsin oyunları ve yağlı güreş bu etkinlikler arasında yer almaktadır. Peki Çamlıdere gezilecek yerler arasında nerelerden söz edilebilir?

Çamlıdere Kaymakamlığı Resmi Web Sitesi.

Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere gezilecek yerler listesini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Ali Semerkandi Türbesi Ve Külliyesi

• Çamkoru Tabiat Parkı

• Çamkoru Göleti

• Çamlıdere Çuf Çuf Treni Oyun Ve Oyuncak Müzesi

• Aluçdağı Tabiat Parkı

• Çamlıdere Yaylası Göleti

• Göl Park Tesisleri

Çamlıdere gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olurken, buraya geldiğinizde yiyebileceğiniz iyi şeyler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Burada içilebilecek en iyi çorba tarhana çorbasıdır.

Mıhlama, Karadeniz’e özgü yemekler arasında yer alıyor diye düşünülse de Çamlıdere’nin de yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Ancak Karadeniz’de yapılan mıhlama ile herhangi bir ilgisi yoktur. Soğanın tereyağında kavrulması ve üzerine yumurta kırılması ile hazırlanır.

Genellikle düğünlerde yapılan ve kapama olarak bilinen, pilav ve etin kullanılması ile hazırlanan yemek de Çamlıdere’nin ünlü yemekleri arasında yer almaktadır. Ayrıca burada erişte, höşmerim tatlısı, 40 kat baklama, kaburga dolması ve ebe gözlemesi de oldukça meşhurdur.

camlıdere dogal guzellikler
camlıdere dogal guzellikler

Çamlıdere Doğal Güzellikler

Çamlıdere doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Burada doğa festivallerinin yapılıyor olması da boşuna değildir. Çünkü bölgede çok fazla ormanlık alan bulunmaktadır.

Çamlıdere gezilecek yerler arasında yer alan Çamlıdere doğal güzellikler hakkında bilgileri şu şekilde anlatabiliriz

• Göl Park Tesisleri: Çamlıdere’de burayı ziyaret ederseniz göl etrafında yemek yiyebilir ve dinlenebilirsiniz. İnsanlar buraya genellikle kahvaltı yapmak için gelseler de ızgara çeşitleri de bulunabilir. Hiçbir şey yemek istemezseniz, göl manzarası eşliğinde çay – kahve de içebilirsiniz.

• Çamlıdere Yaylası Göleti: Çamlıdere’de piknik ve mangal keyfi yapılabilecek yerler arasındadır. Burada aynı zamanda tesis içerisinde kahvaltı yapabilirsiniz. Balık tutmayı seviyorsanız Çamlıdere Yaylası Göleti size bu fırsatı da sunacaktır. Göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

• Aluçdağ Tabiat Parkı: Ankara’ya ortalama 105 km mesafededir. Çamlıdere Belediyesi tarafından işletilmektedir. Doğa tutkunu iseniz burada hem piknik; hem de doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Aynı zamanda burada, kuş sesleri eşliğinde kamp da yapabilirsiniz.

• Çamkoru Göleti: 215 hektar büyüklüğünde bir alana yayılmış olan göletin etrafı çam ağaçları ile çevrilidir. Burada kendinizi, ormanın içerisine gizlenmiş bir doğa harikası içerisinde gibi hissedebilirsiniz. Arabanızı buraya getiremeyecek olsanız da en son bırakabileceğiniz yer 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Burada mangal yapmak yasaktır. Bu denli temiz kalmasının sebebi de budur.

Ancak yine de burada piknik yapmak isterseniz, evinizden getirdiğiniz çayı içebileceğiniz; böreği yiyebileceğiniz, çekirdek çitleyebileceğiniz torak bir alan bulunmaktadır. Göl kenarında, çamların arasında trakking yapabilirsiniz. Gölet içerisinde yer alan balıkları da izleyebilirsiniz. Bu balıklar sizi görünce muhtemelen yanınıza kadar geleceklerdir.

• Çamkoru Tabiat Parkı: Buraya geldiğinizde kendinizi Karadeniz’de gibi hissedebilirsiniz. Burada göreceğiniz muhteşem doğa, kelebek ve kuş sesleri eşliğinde keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacaktır. Çamlıdere’ye 15, Kızılcahamam’a 38 km mesafededir. Kamp alanlarının bulunduğu bu bölgede İnönü Köşkü’nü de görebilirsiniz.

Çamlıdere Barajı

Çamlıdere Barajı, Çamlıdere gezilecek yerler arasında yer alan, yaz – kış piknik yapılabilecek; balık tutulabilecek doğal güzelliklerden bir tanesidir. Yaz aylarında yemyeşil olan baraj çevresi kış aylarında ise karla kaplıdır.

Çamlıdere Barajı, Eski İstanbul yolu ya da otobandan ulaşılabilecek yerler arasındadır. Ankara’ya su sağlayan barajdır. Buraya gelenlerden talep edilen en önemli şey ise etrafın kirletilmemesine özen gösterilmesidir.

Çamlıdere Piknik Alanı

Çamlıdere Piknik alanı, Çamlıdere gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Buraya ulaşmak için ilk olarak Milli Park’a ücretli giriş yapmanız gerekir. Burada büfe tarzı bir restoran bulunmakta olup, özellikle kendi yiyeceğinizi getirmediyseniz karnınızı burada doyurabilirsiniz. Yanında da Macera Park yer almaktadır.

Çamlıdere Piknik Alanı Macera Park’tan ileri gittiğinizde karşınıza çıkacaktır. Burası geniş, bol ağaçlıklı, mangal alanları bulunan masalı bir mesire yeridir. Kamp için de ayrı bir alana sahiptir. Yalnız kamp alanına araçla giriş yapılamamaktadır. Hafta içi sakin bir yer olduğunu belirtmek isteriz. Burada çadırların, üzerlerine kurulabilmesi için tahta platformlar, WC, bulaşık yıkamak için tezgah… gibi pek çok ihtiyacın karşılanabileceği alanlar da mevcut.

Çamlıdere Yaylaları

Çamlıdere yaylaları, Çamlıdere gezilecek yerler arasında yer almakta olup, liste halinde Çamlıdere yaylaları şu şekilde sıralanabilir:

• Yılanlı Yaylası
• Osmansin Yaylası
• Peçenek Yaylası
• Çukurören Yaylası

Bu yaylalar genel bir adla, Çamlıdere Benli Yaylaları adı ile de bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında serinlemek; kış aylarında kar gezileri yapmak için ideal alternatifler arasında bulunurlar.

Ankara Çamlıdere Yayla İsimleri Neler?

• Yılanlı Yaylası
• Osmansin Yaylası
• Peçenek Yaylası
• Çukurören Yaylası

Çamlıdere Ankara Arası Ne Kadar?

Ankara ilçeleri arasında en az nüfusa sahip olan Çamlıdere ilçesi Ankara’ya 99km uzaklıktadır.

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 0 / 5. Derecelendirme sayısı: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir