Gezici Biri

Adıyaman

Adıyaman Gezilecek Yerler

Gezici Biri Gezici Biri - - 14 dk okuma süresi
4.7
(6)

Adıyaman Gezilecek Yerler, Ülkemizin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan tarihi ve doğası ile yerli ve yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Adıyaman’a yola çıkmak için tıklayınız.

Gün geçtikçe popülerliği artan Adıyaman ilimize seyahate gelmek isterseniz mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için sıraladık. Aşağıda hazırladığımız listede gitmek isteyeceğiniz yerler ile ilgili önceden bilgi almak için Adıyaman Gezilecek Yerler ile alakalı makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Adıyaman’ın güzelliklerini kesinlikle gelip yerinde ziyaret etmelisiniz. Seyahat planınızı yaparken listemizde yer alan Adıyaman’ın 10 kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerini kesinlikle seyahat planınıza eklemelisiniz. Adıyaman gezilecek yerler, gerek doğası, gerek tarihi izleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmakta.

Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi Top 10

Sıra NoAdıyaman Gezilecek Yerler
1Nemrut Dağı
2Cendere Köprüsü
3Perre Antik Kenti
4Saffan Bin Muattal Türbesi
5Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
6Adıyaman Sugözü
7Abuzer Gaffari Türbesi
8Adıyaman Müzesi
9Zeynel Abidin Türbesi
10Adıyaman Ulu Cami

Adıyaman Da Gezilecek Yerler

Adıyaman da gezilecek yerler neresi? Diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz aşağıda ki makaleleri inceleyip Adıyaman da gezebileceğiniz tarihi yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Seyahat planınızı verdiğimiz genel bilgiler eşliğinde oluştura bilirsiniz.

Adıyaman Gezilecek Yerler Planı

Seyahate çıkmadan önce Adıyaman da gezilecek yerler ile ilgili planınızı yapmalısınız. Adıyaman’ın tüm güzelliklerini eksiksiz görmek için çok önemlidir. Çünkü Adıyaman tarihi ve güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini büyülemektedir.

1- Nemrut Dağı

Nemrut Dağı, Adıyaman seyahatine çıkan veya çıkacak olan kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi değerlere sahip 2150 metre yüksekliğinde bir dağdır.

Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Her yıl binlerce turistin ilgisini çeken bu dağ Adıyaman’ın Kahta ilçesindedir. Nemrut Dağı arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. 1988 yılında Nemrut Dağı Milli Parkı olarak korunmaya alınmıştır. Dağın zirvesinde Yunan ve Pers tanrısının heykelleri ve Kommagene Kralı Antiochos Theos’in kendisi için yaptırdığı mezarı (tapınağı)’da bulunmaktadır. Yunan ve Pers tanrısının heykellerini Nemrut Dağı’nın tepesine Kommagene Kralı tarafından M.Ö 62 yılında yaptırılmıştır. Turistlerin ve ziyaretçilerin yanı sıra arkeologların da ve tarih araştırmacılarının da ilgisini çeken bir bölgedir. Adıyaman da gezilecek yerler sorusunun en güzel cevaplarından sadece bir tanesi yukarda kışça bahsettiğimiz Nemrut Dağı’dır.

2- Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü, Günümüzde halen kullanılan bu tarihi köprü dünyada halen kullanılmakta olan en eski köprülerden biridir.  Bu köprü her bir tanesi yaklaşık olarak 10 ton ağırlığında olan toplamda 92 adet kayadan oluşmaktadır.

Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından karısı ve oğulları adına yaptırılmıştır. Bu bilgi cendere köprüsü üzerinde yazan Latince bir kitabenin anlaşılmaktadır. Bu köprünün ilk yapımında 4 adet korint sütün bloğu vardır. Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor.

Roma İmparatorunun oğlu olan Caracalla kardeşi Geta’yı öldürdükten sonra Geta’nın olan her şeyi yok etmek istemesi üzerine cendere köprüsü’nünGeta’ya ait olan sütünü yıktırmıştır.

3- Perre Antik Kent

Perre antik kent, Adıyaman’ın eşsiz güzelliklerinden biri olan Perre Antik Kent zamanın 5 büyük şehirlerinden bir tanesidir. Kommagene Krallığının şehirlerinden olan bu kent Helenistik Döneme aittir.

Burası aynı zamanda halk arasında Pirin Ören Yeri olarak da bilinmektedir. M.S.325 yılında imar faaliyetlerinin yapıldığı gözükmektedir. Ekümenik konsil toplantısına denk gelen tarihi içinde yer alması Perre Antik Kent’in hem jeopolitik hem de dini açıdan önemli olduğunu göstermekte.

Adıyaman ziyaretinizde mutlaka gidip görmeniz gereken bir yerdir. Kültür, sanat ve bilimde önemli rol oynamış olan Perre Antik Kent’i mutlaka ziyaret edip tarihin izlerini görmelisiniz.

4- Saffan Bin Muattal Türbesi

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Saffan Bin Muattal Türbesi, İslam dünyası için önemli bir yere sahiptir. Saffan Bin Muattal‘ın mezarı buradadır. Türbe, bölgenin tarihi ve kültürel dokusu için çok önemli bir yere sahiptir.

Saffan Bin Muattal, Hz. Muhammed’in zamanında yaşamış ve İslamiyet’in yayılması için önemli bir rol oynamıştır. Saffan Bin Muattal Türbesi, Adıyaman ziyaretinizde gerek dini gerekte kültürel açıdan uğranması gereken bir yerdir.

Saffan Bin Muattal Türbesi, Osmanlı döneminde yapılmıştır günümüzde hala sağlamdır ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Mimari özelliği ve dekorasyonu, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir.

5- Göl Başı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Adıyaman’a gelen turistlerin mutlaka uğraması gereken bir konumdur. Tarihi dokusu ve doğal ortamı ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

adıyaman gezilecek yerler
adıyaman gezilecek yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, eğer doğayı seven birisi iseniz Adıyaman ziyaretinizde burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz toplamda 700 hektar bir alandır. Çok zengin bitki örtüsüne sahiptir tabi bu yüzdende doğal zenginlikleri göz önündedir.

1994 yılında koruma altına alınan Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, parkın içerisinde yer alan 13 adet göl ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Bu göllerin isimleri ise şu şekilde: Aygır, Balık, Büyükgöl, Karagöl, Küçükgöl, Şahgöl, Tuzla, Yalak, Zargöz, İnci, Kum ve Uzun. Doğayla iç içe olan bu yeri Adıyaman seyahat rotanıza özellikle koymanız önerilir.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, ziyaretçilerine, yürüyüş alanları, piknik alanı ve kamp alanı ile de hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra eğer doğa fotoğrafları, kuş fotoğraflama gibi hobileriniz ve doğayı yukardan izlemeyi seviyorsanız sizler için gözlem kuleleri de bu parkın içerisinde sizleri bekliyor. Doğal güzellikleri bununla da kalmayıp tarih kokan mağaraları inceleyebilirsiniz.

6- Adıyaman Sugözü

Adıyaman Sugözü, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde bulunur. Mineral içeriği oldukça zengin olan doğal bir kaynak suyudur. Yerli halk ve çevre illerden bu suyu tüketmek için gelen oldukça fazla insan vardır.

Yüzyıllardır kullanılan Adıyaman Sugözü sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan sadece bazıları şunlardır. Vücuttaki mineral dengesini korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

Adıyaman Sugözü Yol Tarifi: Adıyaman Gölbaşı ilçesinde bulunan bu su kaynağı ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar veya özel araçlarınızla yaklaşık 10dk mesafededir. Yol tarifini başlatmak için tıklayınız.

Antik çağdan bu yana kullanılan Adıyaman Sugözü su kaynağı Roma döneminde de önemli bir su kaynağı olarak bilinmekteydi. Osmanlı zamanında ise bu su kaynağı yaralanan askerlerin tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

7- Gaffar Abuzer Türbesi

Abuzer Gaffari Türbesi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in arkadaşı olan Abuzer Gaffari’nin medfun (gömülmüş) olduğu yerdir. İslamiyet tarihi için önemli bir yere sahiptir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sahabelerinden biri olan Abuzer Gaffari, İslamin yayılmasında önemli bir rol oynamıştır. Abuzer Gaffari Türbesi, Abuzer Gaffari’nin ölümünden sonra inşa edilmiştir ve onun gömülü olduğu yer olarak kabul edilmektedir.

Abuzer Gaffari Türbesi’nin tarihi M.S. 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Her yıl binlerce turist bu türbeyi ziyaret etmektedir. Sizlerde Adıyaman ziyaretinizde hem kültürel hem de dini açıdan bu türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Türbeye gitmek için yol tarifi almak istiyorsanız tıklayınız.

8- Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi, Tarihi eserlerin sergilendiği bu müze Antik çağlardan Osmanlı dönemine kadar uzanan kültürel açından oldukça zengin eserleri bünyesinde barındırmakta ve ziyaretçilerine sunmaktadır.

Bu müze 1970 yılında kurulmuştur. İlk başta küçük bir müze olarak ziyaretçilerini misafir eden Adıyaman Müzesi zamanla genişletilmiş ve şuanda 2.000 m2’lik bir alanda hizmet vermektedir. 2006 altı yılında yenilenen müze modern müzecilik teknikleri ile zengin bir sergi deneyimi yaşatmaktadır.

Adıyaman Müzesi çeşitli medeniyetlere ait tarihi eserler sergilemektedir. Bu müzeyi ziyaret etmeniz halinde antik çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihi bir yolculuk yapabilirsiniz. Tarihin izlerini görmeyi seviyorsanız Adıyaman ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken noktalardan biridir.

Müze Adıyaman merkezde yer almaktadır. Müzede fotoğraf çekmek serbest bırakılmıştır ancak bazı eserlerin fotoğraflarını çekmeniz yasaktır. Müze görevlilerinden bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Adıyaman Müzesi hizmet saatleri şu şekildedir:

GünSaat
Hafta İçi Ve Hafta Sonu08.00 – 17.00

9- Zeynel Abidin Türbesi

Adıyaman ziyaretinizde dini ve kültürel açıdan ziyaret etmek isteyeceğiniz bir nokta ise Zeynel Abidin Türbesi’dir. Bu türbe kuru bir nehir yatağının yamacındaki küçük bir tepededir.

Zeynel Abidin Türbesi etrafında çokça dut, menengiç ağacı, azda olsa asma ve nar ağaçları da bulunmaktadır. Doğanın güzelliklerini de bu türbeyi ziyaret ettiğinizde gözlemleye bilirsiniz. Ayrıca bu türbeye zihinsel rahatsızlığı olan kişilerin, şifa bulması için getirildiği bir türbedir.

14. yüzyılda inşa edilen Zeynel Abidin Türbesi Osmanlı döneminde restore edildiği bilinmektedir. Hz. Ali’nin torunu olan Zeynel Abidin’in kabrini barındırır. Bu türbe İslam dininin önemli yerlerinden birisidir.

10- Adıyaman Ulu Cami

Adıyaman Ulu Cami, Adıyaman merkezde bulunan önemli dini yapılardan bir tanesidir. Bu cami Osmanlı mimarisinin estetiğini taşıyan bir camidir.

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir ancak 16. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Adıyaman Ulu Cami kesme taşlardan yapılmıştır ve kubbesi etkileyici düzeyde yüksektir. Caminin iç bölümü de oldukça geniş bir alana sahiptir.

Mimari özelliği nedeni ile ziyaretçilerini büyüleyen Adıyaman Ulu Cami Adıyaman seyahatinizde görmeniz gereken önemli ibadet alanlarından bir tanesi. İlginizi çekebilecek bir çok sanat eserini ziyaretiniz esnasında gözlemleyebilirsiniz.

Adıyaman Ne Yenir?

•⁠ ⁠Çiğ Köfte
•⁠ ⁠Meyir Çorbası
•⁠ ⁠⁠Pirpirim Salatası
•⁠ ⁠İçli köfte
•⁠ ⁠⁠Abuzer Kebabı

Adıyaman’ın eski adı nedir?

Hısn-ı Mansur yani Hüsnü Mansur ismi 1926’ya kadar resmi ad olarak kalmıştır. 1926 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararları ile şehrin ismi tekrar ADIYAMAN olarak değiştirilmiştir.

Adıyaman Gezilecek Yerler Hakkında

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 4.7 / 5. Derecelendirme sayısı: 6

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir