Gezici Biri

Silivri Drone Görüntüsü

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi 2024

Gezici Biri Gezici Biri - - 8 dk okuma süresi
4.7
(3)

Silivri gezilecek yerler rehberi araştırması, İstanbul’un özellikle Avrupa yakası ya da Tekirdağ’da yaşayan ve güzel havalarda hafta sonu tatilini ailesi ya da arkadaşları ile birlikte değerlendirmek isteyen pek çok kişi tarafından yapılıyor. Siz de bu grupta yer alıyor; İstanbul’a yakın en popüler, turistik sahil bölgelerine keyifli bir gezi düzenlemek istiyor olabilirsiniz. İster denize girmek istiyor olun, isterseniz at binmek isteyin ya da Silivri’nin tarihi evlerini merak ediyor olun… gidebileceğiniz yerleri sizlere detaylıca aktarmak için buradayız.

Silivri, sadece güzel havalarda gidilebilecek bir yer olarak düşünülmemelidir. Denize girmeyi sevmiyor ama piknik yapmaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Kültür turizmini deneyimlemek isteyebileceğiniz gibi,  damak tadınıza güveniyorsanız bir gurme olarak Silivri’yi ziyaret edip lezzetli yemeklerinin tadına da bakabilirsiniz. Silivri gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmanız halinde, sadece ailenizle birlikte gitmiş dahi olsanız, Silivri’yi bir rehber ile dolaşıyor gibi keşfetme şansı elde etmiş olursunuz.

Silivri Sahili

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi

Silivri sahili, Silivri’nin en popüler yerleri arasında ilk sırada yer alır. Çünkü zaten İstanbul’a yakın bir sahil kasabası olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında çok canlıdır. Burası hem bölge halkı hem de yakın illerden gelen tatilciler tarafından doldurulmaktadır.

silivri plajı

Silivri gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Silivri sahili dahilinde yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Örneğin yürüyüş yapabilir, balık restoranlarda taze balık yiyebilirsiniz. Kafe ve bar gibi eğlence mekanlarında kahvenizi ya da sevdiğiniz içeceği yudumlayarak eğlenebilirsiniz.

Hobileriniz arasında balık tutmak varsa denize açılarak balık avlayabilir, bisiklet sürebilir; deniz keyfi yaptıktan sonra güneşlenebilirsiniz. Kısacası Silivri sahili tek başına dahi keyifli bir gün geçirmeniz için alternatif gezi noktası arayışınıza son verebilir.

Silivri Dalgakıran

Silivri dalgakıran, Silivri’de sahilde yer almaktadır. Güzel bir Marmara denizi manzarasına sahiptir. Konuklarına, hobileri arasında yer alıyorsa, balıkçılık deneyimi de yaşatabilir. Burada yerel halk tarafından kurulan tezgahlar da bulunduğu için, evinize bir Silivri hatırası alarak dönebilirsiniz.

silivri sahil

Silivri dalgakıran aynı zamanda gün batımını izleyebileceğiniz ve sahilinde keyifli yürüyüş yapabileceğiniz, Silivri gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer almaktadır.

Mimar Sinan Köprüsü

Mimar Sinan Köprüsü, Silivri gezilecek yerler rehberi listesinin tarihi güzellikleri arasında yer alır. Eski İstanbul – Edirne yolu üzerinde konumlanmıştır. 455 yıl gibi oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Dolayısı ile tarihi pek çok olaya tanıklık ettiğini tahmin etmek zor olmaz.

silivri mimar sinan köprüsü

Mimar Sinan Köprüsü 1568’de, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Sülüklü Dere olarak da bilinen Silivri Çayı üzerine yapılmıştır. Adından da anlaşılabileceği gibi Mimar Sinan’a ait bir eserdir. Osmanlı’nın Balkan Savaşları sırasında kullanılan geçiş yolu olarak hizmet vermeye başlamış ve 2006  yılına kadar tüm ağır vasıta araçların geçişi için de kullanılmıştır.

2006 yılında araç geçişine kapatılan köprünün aslına uygun şekilde restoresi yapıldı. Mimari özelliklerini kaybetmemesi için ise sonrasında sadece yaya geçişine izin verildi. 32 gözü bulunan köprünün uzunluğu 333 metredir.

Selimpaşa Tarihi Evleri

Selim Paşa tarihi evleri, Silivri gezilecek yerler listesinin, tarihe tanıklık eden başka bir noktasıdır. Ve Selim Paşa Mahallesi’nde yer almakta olup bölgenin tarihi ve mimarisi hakkında fikir vermektedir. Rumlara ait bu evler 19. yüzyıldan günümüze gelmiştir.

Selim Paşa tarihi evleri genel olarak ahşap ve yığma karma tekniği kullanılarak inşa edilmiştir. Burada çektireceğiniz hatıra fotoğrafları ile kendinizi tarihin herhangi bir zamanından gelmiş gibi görebilirsiniz.

Silivri Plajları

Silivri plajları, özellikle denize girmeyi sevenler tarafından tercih edilen Silivri gezilecek yerler listesinde yer almaktadır. Sıcak yaz günlerinde kendinizi ücretli ya da ücretsiz olarak tercih edebileceğiniz bu plajlarda denizle buluşturabilirsiniz.

silivri plajından bir görüntü

Silivri plajları arasında seçim yapabileceğiniz çok sayıda alternatif yer almakta olup, bu alternatifleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi

1Silivri Plajı
2Selim Paşa Plajı
3Gümüş Yaka Plajı
4Kumluk Plajı
5Papatya Plajı
6Semiz Kum Plajı
7Park Köy Plajı
8Uyum Kent Plajı
9Demir Ören Sahili
10Başkent Sitesi Plajı
11Duruman Sahili

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi

Listede yer alan alternatifler arasından bütçenize en uygun olanı seçebilir ve çevresinde yer alan kafe ve restoranlarda yiyecek ve içecek gereksinimlerinizi de karşılayabilirsiniz.

Ay Çiçeği Tarlaları

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi

Ay çiçeği tarlaları, özellikle Silivri – Çorlu sınırında yer almaktadır. Sarı, mavi, yeşil… gibi pek çok rengin ahenkle dans ettiği tarlalar arasında fotoğraf çektirebilir ve sosyal medyada keyifli paylaşımlar yapabilirsiniz.

Silivri Gümüş Yaka Gece Pazarı

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi

Silivri Gümüş Yaka gece pazarı, özellikle yaz aylarında akşam saatlerinde kurulmaktadır. Silivri’ye günübirlik dahi gelmiş olsanız bu pazarı dolaşmadan geri dönmenizi önermiyoruz. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen Silivri gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan bu pazarda alışveriş keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

silivri gece pazarı

Masal Köy

Masal Köy, Silivri gezilecek yerler arasında yer alan ve özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen, en keyifli noktalar arasında yer almaktadır. Burada kahvaltınızı yapabilir, yeşil alanda piknik yapabilir; doğal ortamında koşturan pek çok at, eşek,  tavşan… görebilirsiniz.

2015’te Yağız Gökmen tarafından açılan Masal Köy içerisinde oyun ve etkinlik alanları, botanik parkı ve hayvanat bahçesi gibi pek çok farklı alan da bulunuyor.

Silivri ile ilgili gündeme ve verilen hizmetlere bakmak isterseniz Silivri Kaymakamlığının resmi web sitesini inceleyebilirsiniz.

Silivri Gezilecek Yerler Rehberi

Silivri’de Nereye Gidilir?

Silivri’de gitmek isteyeceğiniz bir çok tarihi eser ve doğal güzellik bulunmaktadır. Akla ilk gelebilecek yerler arasında, Mimar Sinan Köprüsü, Silivri Dalgakıran, Silivri Sahili yer alabilir.

Silivri’de Ne Yenir?

•⁠ ⁠Balık
•⁠ ⁠Yoğurt
•⁠ Silivri Köftesi
•⁠ Kavun, Karpuz ve Ayçiçeği

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 4.7 / 5. Derecelendirme sayısı: 3

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir