Gezici Biri

Kütahya Gezilecek Yerler

Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Frig tarihinin bir bileşimi olan Kütahya'da gezilecek yerler listesi, detaylı bilgilendirmeler ve geziniz boyunca konaklayıp yemek yiyebileceğiniz yerlerin bir incelemesi.

Gezici Biri Gezici Biri - - 12 dk okuma süresi
5
(2)

Ülkemizin hak ettiği değeri göremeyenler illerinden biri olarak Kütahya’dan bahsetmek gerekir. Kütahya gezilecek yerler sıralaması yapmadan önce öncelikle şehrin neden sahip olduğundan daha büyük bir üne sahip olduğundan söz edelim.

 • Evliya Çelebi’nin memleketidir
 • İstanbul-Antalya yolu üzerinde yer alır
 • Ankara ve İzmir’in ortası konumundadır
 • Kurtuluş Savaşı açısından tarihi bir öneme, dokuya ve eserlere sahiptir
 • Frig uygarlığına ait tarihi eserler bulunmaktadır
 • Porselen, çini ve seramik sektörünün merkezi kabul edilir

Pek çok kişi için Kütahya, askerlik anılarıyla dolu bir yerdir. Hava Er Eğitim Tugayı sebebiyle herkesin yolu bir şekilde Kütahya’dan geçmiştir. Ancak bunların pek azı şehrin tarihi dokusunu hissetmişlerdir. Bu yazımızda şehrin tarihi, turistik ve şifalı noktalarını tanıtacağız.

Kütahya'da gezilecek yerler için önemli olan Hıdırlık Tepesi'nden bir görüntü

Kütahya’da Gezilecek Yerler 2024

Adeta bir tarih cenneti olan Kütahya’da gezilecek yerler hakkında şöyle bir liste yapalım:

1Aizonoi Antik kenti
2Yoncalı Termal Bölgesi
3Ilıca Kaplıcaları
4Ulu Cami
5Zafer Anıtı
6Tarihi konaklar
7Frig Vadisi ve Mağaraları
8Hıdırlık Tepesi
9Kütahya kalesi
Kütahya’da Gezilecek Yerler Listesi 2024

Aşağıda bazı yerler için ayrıca başlık açarak detaylı açıklamaya yer verdik. Aşağıda verilmeyen bazı yerleri de burada tanıtalım.

Frig Vadisini Kütahya gezilecek yerler listesine mutlaak ekleyin
 • Ilıca Kaplıcaları: Kütahya-Eskişehir/İstanbul yolu üzerinde bulunur. Yoncalı bölgesi kadar ünlü olmaması nedeniyle yatırımlardan kısmen uzak kaldığı söylenebilir. Yine de kaplıca suyunun şifasından yararlanabileceğiniz özel banyo, havuz, apart ve oteller bulabilirsiniz.
 • Frig Vadisi: Oldukça geniş bir coğrafyadan söz ediyoruz. Frig vadisinin alanı Kütahya, Eskişehir ve Afyon toprakları içerisinde yer alır. Tarihi Frig uygarlığını yaşadığı bu alan bir tarih cenneti niteliğindedir. Eski Frig evleri, mağaralar, dikitler ve o döneme ait pek çok eser ile hikaye ziyaretçilerini beklemektedir.
 • Hıdırlık Tepesi: Tam anlamıyla Kütahya’da gezilecek yerler arasındadır. Kütahya şehrinin tüm manzarasını en net şekilde buradan izleyebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan bu tepede ayrıca çay bahçeleri ve parklar da bulunuyor. Burada bulunan mescit ise 13. Yüzyıl Selçuklu eseridir. Dönemin Kütahya emiri Hazer Dinari yaptırmıştır.
 • Tarihi Konaklar: Net olarak şehrin merkezinde bulunan tarihi konaklar, çarşının içindedir. Alışveriş veya yemek ihtiyaçlarınız için merkezde gezerken yüzyıllar önce inşa edilmiş, halen sağlam olan konakları ziyaret edebilirsiniz. Bu konaklar, Kütahya’nın Anadolu Beylerbeyliği olduğu Osmanlı dönemin 19. Yüzyıl eserleridir. Yine tarihi konaklarda Kütahya’nın yöresel lezzetlerini de tadabiliyorsunuz.
 • Zafer Anıtı: Şehrin Dumlupınar ilçesindedir. Kurtuluş Savaşı’nın Dumlupınar bölümünü Atatürk, bu tepeden yönetmiştir. Tepeye çıktığınızda savaşların yaşandığı meydanları izleyebilir ve tarihi notları okuyabilirsiniz. Ayrıca burada Kurtuluş Savaşı sırasında elindeki sancağı bırakmayarak toprağa gömülen bir askerin anıtını bulacaksınız. Kütahya gezilecek yerler listesi yapıyorsanız Zafer Anıtı bu listede mutlaka yer almalıdır. Burayı ziyaret etmek için en iyi tarihin 30 Ağustos olduğunu da ekleyelim. Valilik tarafından önemli programlar düzenlenir.
 • Aizonoi Antik Kenti: Çavdarhisar ilçesinde, il merkezine 50 km. mesafede bulunur. Roma döneminde inşa edilen Zeus tapınağı gibi eserler burada yer alıyor. Yine eski mezarlar, anıtlar, tiyatro gibi antik döneme ait inanılmaz eserleri bulacaksınız.
Kütahya'da gezilecek yerler için milli bir öneri. Atatürk'ün Dumlupınar savaşını yönettiği Zafer Tepesi.

Kent, ilk kez Frig uygarlığı tarafından inşa edilmiş ve Aizantis bölgesi olarak kullanılmıştır. Roma’nın egemenliğinin yayılmasıyla birlikte şehir, Doğu Roma egemenliğinde gelişmiştir. Bölgede yapılan çalışmalarda M.Ö. 3000’li yıllardan kalma eserlerin olduğu keşfedilmiştir. Bu da yalnızca Kütahya değil, Türkiye ve hatta Dünya tarihi için oldukça eski bir yerleşim olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Aizonoi de Kütahya’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

Kütahya'da gezilecek yerler arasındaki belki de en eski yapıt: 5000 yıllık tarihi olan Aizonoi Antik kenti

Kütahya Kalesi

Tarihi Roma imparatorluğundan kalma bir eserdir. 8. Yüzyıldan kaldığı bilinmektedir. İmparatorluk ikiye ayrıldıktan sonra Kütahya bölgesi Doğu Roma sınırları içinde kalmıştır. Bu dönemde inşa edilen Kütahya Kalesi, Osmanlı döneminde de kullanılmış ve halen daha dokusunu korumaktadır. İl merkezinde bulunmaktadır.

Kütahya Porselen Outlet

Şehir merkezine oldukça yakın bir yerde bulunan Kütahya Porselen Outlet, özellikle kadınlar için bir cennet gibidir. Ünlü markalara ait sayısız porselen ürününü oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz. Açık alan şeklinde kurulu olan Outlet bölgesi, şehir merkezinden Eskişehir/İstanbul yönüne doğru yola çıkınca hemen sağda bulunmaktadır.

Kütahya Yoncalı Termal Bölgesi

Merkeze 20 km mesafede yer alan Kütahya Yoncalı Termal bölgesi bir kaplıca cennetidir. Ayrıca bölgede çok sayıda hamam, açık ve kapalı havuzlar yer almaktadır. Bunun yanında piknik yapılabilecek alanlar da bölgede yer alan imkanlar arasındadır. Yoncalı bölgesinde çok sayıda apart ve kiralık ev bulunabilir. Hatta şehrin yerlileri burada devremülk veya yazlık almaktadır.

Bölgede ayrıca Kütahya Yoncalı Termal Otel imkanları da bulunmaktadır. Lüks odalar, kişiye özel banyo ve havuz imkanlarıyla bu otellerde kaplıca suyunun tadına ve şifasına doyabilirsiniz.

Kütahya Ulu Cami

Osmanlı devleti 13-14. yüzyıl eserlerinden biridir. I. Bayezid (Yıldırım) henüz tahta geçmeden önce buranın inşasını başlatmıştır. Kütahya’da sancak beyliği yaparken başlattığı bu Kütahya Ulu Cami, Kanuni Sultan Süleyman döneminde restorasyon geçirmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Halen aktif olan camide tüm vakit namazlar kılınmaktadır. Camiinin konumu ise şehir merkezinde yer almaktadır.

Kütahya Ulu Cami üstten çekim görüntü

Kütahya’da Ne Yenir?

Tarihi, kültürel ve sanatsal mirası zengin olan Kütahya mutfağının görece zayıf kaldığı söylenebilir. Kütahya’ya gelirseniz mutlaka yiyin denebilecek bir yemek yok. Kütahya’da ne yenir denildiğinde genellikle hamur işi yemeklerinin ön planda olduğu görülüyor. Tosunum adı verilen bir tür mercimekli börek var, bunu deneyebilirsiniz. Bunun yanında pide çeşitleri bakımından çok sayıda kaliteli restoran vardır. Ayrıca hemen tüm hamur işlerinde haşhaş bulunması dikkat çekicidir. Kısa bir liste yapalım:

 • Tosunum (Mercimekli börek)
 • Pide çeşitleri
 • Haşhaşella (çikolata kremasının haşhaş ile yapılanıdır, hafif ve hoş bir tadı vardır)
 • Yaren Gözleme (içi garnitürlü gözleme çeşidi)
 • Damat Gözleme (içi tavuk soteli ve garnitürlü gözleme)

Kütahya Restoranlar

Peki, bu sayılan yemekleri nerede yiyebilirsiniz? Ya da geleneksel yemekler yerine Kütahya’da misafir olarak nerelere yemek yenebilir? İşte bunun için hazırladığımız Kütahya Restoranlar listesi:

 • Sultan Dürüm: İsminde dürüm yazmasına aldanmayın. İl merkezinde (tarihi Valilik binasının çaprazında) bulunan bu mekanda hemen tüm et-kebap ve hamur işi çeşitlerini yiyebilirsiniz. Mekan şık, gösterişli ve yemekleri de tatmin edicidir.
 • Ciğerci Bahattin: İstanbul/Eskişehir tarafından gelenler için Kütahya il merkezine girmeden hemen sağda bulunur. Her türlü et ve tavuk ürününü burada yiyebilirsiniz. Mezelerin zenginliği ziyaretçilerini tatmin ediyor. Ayrıca içinde geniş bir çocuk oyun parkı bulunması da tercih sebebi olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda Kütahya kahvaltı mekanları arasında da önemli bir yere sahiptir. Zengin bir kahvaltı menüsü vardır ve yol üzerinde uğrak bir noktadır.
 • Antre Gurme: Ciğerci Bahattin’in tam karşısında, yani Kütahya-İstanbul/Eskişehir yolu üzerinde yer alıyor. Hem açık hem kapalı oyun parkı bulunan restorandaki yemek çeşitliliği oldukça fazla. Ayrıca mekanın ambiyansı da Kütahya şartları için üst seviye denilebilir.
 • Pesmet: Kütahya-Afyon/Antalya yolu üzerinde Erka Çarşı bölgesinde bulunur. Yine içerisindeki oyun alanıyla ailelerin uğrak noktalarından biridir. Ayrıca aynı çarşı içerisinde Migros, porselen ve mobilya mağazaları gibi küçük bir AVM bulunuyor.
 • Tarihi Konaklar: Yukarıda da söz etmiştik. Kütahya şehir merkezindeki tarihi konaklarda, yöresel lezzetler servis ediliyor.
 • Güral Ocakbaşı: Kütahya-Afyon/Antalya yolunda bulunan bir başka önemli mekan ise Güral Ocakbaşı’dır. Kütahya restoranlar arasında biraz pahalı olsa da lezzet, servis ve hizmet açısından pek çok kişiyi memnun etmiş bir restorandır.
 • Döner Restoran: Eski ismiyle Döner Gazino olarak bilinir. İl merkezinin Hisar bölgesinde bulunur. Tam olarak 360 derece dönebilen bu restoran ziyaretçilerine ilginç bir deneyim yaşatıyor. Böylece cam kenarı tüm misafirler oturduğu yerden manzaranın tadını sırayla çıkarabiliyor.
Kütahya restoranlar içinde en ilginç olanı: Döner Restoran

Bu yazımızda sizlere Kütahya ilini farklı yönleriyle tanıtmaya çalıştık. Eğer buraya kadar geldiyseniz artık bir gezi planlayabilirsiniz. Özellikle tarihi gezileri seviyorsanız mutlaka Kütahya gezilecek yerler listemize göz atmalısınız. Hem Türk, hem de Dünya tarihi açısından şehrin çok önemli adresleri bulunmaktadır.

Ayrıca Kütahya Valiliği resmi web sitesine de göz atabilirsiniz.

Kütahya’da hayvanat bahçesi var mı?

Kütahya Gezilecek Yerler listemizde yer alan Kütahya Hayvanat Bahçesi, farklı hayvan türlerinin sergilendiği, korunduğu ve genellikle ziyaretçilere eğitim ve eğlence amaçlı hizmet veren tesistir.

Kütahya’da hayvanat bahçesi var mı?

Kütahya Gezilecek Yerler listemizde yer alan Kütahya Hayvanat Bahçesi, farklı hayvan türlerinin sergilendiği, korunduğu ve genellikle ziyaretçilere eğitim ve eğlence amaçlı hizmet veren tesistir.

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 5 / 5. Derecelendirme sayısı: 2

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir