Gezici Biri

foca da gezilecek yerler

Foça’da Gezilecek Yerler Eski Foça Ve Yeni Foça Gezi Noktaları 2024

Gezici Biri Gezici Biri - - 8 dk okuma süresi
5
(1)

Foça’da Gezilecek Yerler, özellikle yaz aylarının yaklaşması ve insanların tatil için Ege’ye doğru bir rota çizmeleri aşamasında çok sık araştırılan bölgeler arasında yer alıyor. Eski Foça ve Yeni Foça olarak ayrılan Foça’da özellikle de Eski Foça dikkatleri üzerine çekiyor.

Eski Foça, 12 İon kentinden bir tanesi olan Phokaia Antik Kenti kalıntıları üzerine kurulmuş büyüleyici yerlerden bir tanesi. Sadece tarihi ve kültürel zenginlikleri ile değil, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Sadece yaz aylarında değil, yılın diğer mevsimlerinde de Eski Foça bu anlamda çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

Foça’nın sahilinde çok sayıda renkli balıkçı teknesi görebilmeniz mümkün. Sokaklarında taş evlerin çoğunlukta olduğu ve kaliteli balık restoranları ile bölgeye gelenlerin karnını doyuran Foça tertemiz plajları ile ünlü. Burada her bütçeye uygun butik otel ve pansiyon bulunması mümkün.

Foça’da bulunan hizmetlerden haberdar olmak için Foça Kaymakamlığı Resmi Web Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Foça’da gezilecek yerler hakkında araştırma yaparken, burada düzenlenen tekne gezilerine de doğa yürüyüşlerine de katılabileceğinizi belirtmeden geçmemeliyiz. En fazla ziyaretçiyi İzmir’den çeken Foça Eski Foça ve Yeni Foça olarak ayrılmış durumda.

Foça ilçe merkezi Eski Foça olarak adlandırılıyor. Bu durumun nedeni, Yeni Foça’yı ilçe merkezinden ayırmak istemekten kaynaklanıyor. Eski ve Yeni Foça arasındaki mesafe ise sadece 20 kilometre. Bu nedenle birbirine yakın olan bu iki konumu da rahatlıkla ziyaret edebilmek mümkün. Foça hakkında daha fazla bilgi almak için wikipedia sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Foça her ne kadar yaz aylarında denize girmek isteyenlerin tercih noktası olsa da kültür turları ya da günübirlik geziler için kış aylarında da rahatlıkla tercih edilebilecek alternatifler arasında yer alıyor.

Foça’da Gezilecek Yerler

Foça’da gezilecek yerler hakkında bilgileri sizlere maddeler halinde şu şekilde aktarabiliriz:

• Foça Antik Limanı: Tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış olan Foça Antik Limanı, Foça’nın en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesi. Antik Yunan dönemine kadar uzanan eski bir tarihe sahip ve Eski Foça Limanı adı ile de biliniyor. Yunan kolonileri tarafından uzun süre kullanılmasının yanında, antik dönemin önemli ticaret merkezlerinden de bir tanesi. Günümüzde geleneksel bir balıkçı limanı olarak kullanılmasının yanında, Osmanlı Döneminde de denizcilik ce ticaret faaliyetleri için kullanılmıştı.

• Beş Kapılar Kalesi: Foça’da gezilecek yerler arasında bulunan Beş Kapılar Kalesi 08.00 itibari ile ziyarete açılıyor ve Haziran – Eylül ayları arasında 20.00; diğer aylarda ise 18.00’a kadar ziyaretçilere açık tutuluyor. 65 yaş üstü ve engelliler için ziyaret ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Eski Foça’nın simgeleri ve en çok ziyaret edilen tarihi zenginlikleri arasında yer alıyor. Foça Körfezi’ne hakim bir noktada bulunuyor. Oldukça görkemli bir kale. 16. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Amacı Eski Fça’yı korumak ve saldırılara karşı bir savunma noktası oluşturmak.

• Eski Foça Yel Değirmenleri: Eski Foça’nın simgeleri arasında yer alıyor. Sahil boyunca sıralanmalarının yanında, Eski Foça’nın kendine özgü en bilinen özellikleri arasında yer alıyor. Geçmişte tahıl öğütme işlemleri nedeniyle kullanılmış olmalarının yanında ne zaman inşa edildikleri tam olarak bilinmiyor, ancak 19. Yüzyılda yapılmış olabilecekleri düşünülüyor. Genellikle yuvarlak ve silindir şeklinde yapılmaları, yapımları sırasında da taş ve ahşap malzemelerin kullanılmış olması dikkat çekiyor.

Foça’da Gezilecek Yerler

Eski Foça’da Gezilecek Yerler

Eski Foça’da gezilecek yerler hakkında sıralamamıza şu şekilde devam edebiliriz:

• Eski Foça Marina: Foça Limanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor ve 125 tekneye ev sahipliği yapabiliyor. 2005 yılında inşa edildi. İskelesi 120  metre uzunluğu ve 30 metre genişliği ile dikkat çekiyor. Buraya bağlanan teknelerin ağırlıklarının toplamda 125 ton olmasına müsaade ediliyor. 24 saat güvenlik hizmeti bulunuyor. Teknelere burada verilen hizmetler arasında çamaşırhane, yakıt ikmali, elektrik ve su yer alıyor. Yaz aylarında burada her sabah tekne gezileri düzenleniyor. Balık avlama ve dalış turları yapılıyor.

• Eski Foça Karakum Plajı:  Eski Foça’da gezilecek yerler arasında yer alan Eski Foça Karakum Plajı, Eski Foça Limanı’nın hemen yanında yer alıyor. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip. Kum ile çakıl karışımı çok temiz bir denize ev sahipliği yapıyor. Sığ ve sakin denizi dolayısı ile acemi yüzücüler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Şezlong ve şemsiyeler kiralanırken, soyunma kabinleri ve duş hizmetinden ücretsiz yararlanılabiliyor. Belediye tarafından işletilmesi nedeniyle fiyatlar oldukça ucuz bulunuyor.

Foça’da Gezilecek Yerler

Yeni Foça'da Gezilecek Yerler
Yeni Foça’da Gezilecek Yerler

Yeni Foça’da Gezilecek Yerler

Yeni Foça’da gezilecek yerler hakkında bilgi verirken, buranın, Foça’nın yeni yerleşim yeri olduğunu; daha çok denize girmek ve konaklamak için tatilciler tarafından tercih edildiğini de belirtmek isteriz. Burada aynı zamanda sahil lokantaları ve balıkçıları da bulabilir; birbirinden lezzetli Ege yemekleri ve balıkları tadabilirsiniz.

Yeni Foça’da gezilecek yerler arasında, denize girmek için gidilebilecek plajların isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Burunucu, Saklı Cennet Plajı, Sazlıca Plajı, Yeni Foça Halk Plajı…

Eski Foça’da Nereler Gezilir?

-Eski Foça Marina: 125 tekneye ev sahipliği yapabilen Foça Marinayı ziyaret ederseniz balık avlaya bilir ve dalış yapabilirsiniz.

-Karakum Plajı: Limanın hemen yanında bulunan Karakum Plajı kum ve çakıldan oluşan 1000 metrelik plaja sahiptir. Denizi çok temiz ve derin değildir. Foça belediyesinin işlettiği plajda fiyatlar oldukça uygundur.

Yeni Foça‘da Nerede Denize Girebiliriz?

Yeni Foça yeni yerleşim bölgesi olduğu için gezilebilecek yerler ve denize girilebilecek yerler Eski Foça’ya göre daha kısıtlıdır. Denize girebileceğiniz yerler şu şekildedir;
Buruncu, Saklı Cennet Plajı, Sazlıca Plajı, Yeni Foça Halk Plajı.

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 5 / 5. Derecelendirme sayısı: 1

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir