Gezici Biri

İshak Paşa Sarayı

Ağrı Gezilecek Yerler Rehberi 2024

Gezici Biri Gezici Biri - - 12 dk okuma süresi
4.3
(3)

Ağrı gezilecek yerler, Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan kış mevsiminin oldukça sert geçtiği bu ilimiz her sene binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta. Tarihi, doğası ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkan Ağrı mutlaka gezilmesi gereken illerimiz arasındadır.

Ağrı sadece bizlere ev sahipliği yapmakla kalmayıp, göçmen kuşların da durak noktası haline gelmiştir. Seyahatiniz sırasında göçmen kuşları gözlemleyebilir fotoğraflarını çekebilirsiniz.

İlimiz adını ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağından almaktadır.  Osmanlı başta olmak üzere pek çok medeniyetin kalıntılarını Ağrı ziyaretinizde görebilirsiniz.

Ağrı gezilebilecek yerler listenizin de, Ağrı Dağı’na tırmanış yapabilir veya tırmanış yapan kişileri izleyebilirsiniz. Kamp ve doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Ağrı Valiliği Resmi Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sıra NoAğrı Gezilecek Yerler Listesi
1Ulu Cami
2Ağrı Dağı Milli Parkı
3İshak Paşa Sarayı
4Beyazıt Eski Cami
5Doğu Beyazıt Kalesi
6Ağrı Dağı
7Nuhun Gemisi
8Ağrı Balık Gölü
ağrı gezilebilecek yerler listesi

Ağrı Merkez Gezilecek Yerler

Ağrı merkez de bulunan gezilecek yerler listemizde tarihi ve kültürel yapılara yer verdik. Aileniz ve arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz gibi tek başınıza da Ağrı ziyaretinizi tamamlaya bilirsiniz.

Ağrı merkez gezilecek yeler listenize şehrin merkezinde bulunan Ulu Camiyi ziyaret edebilirsiniz . Şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunan Ağrı Dağı Milli Parkına da Ağrı ziyaretinizde yer verebilirsiniz.

Ulu Cami

Ağrı Ulu Camii
agri ulu cami, ağı gezilecek yerler, ağrı tarihi yerler, ağrının neyi meşhur

Temelli 2013 yılında atılan Ulu Cami, 2019 yılında ibadete açılmıştır. Erzurum caddesi üzerinde bulunan bu caminin yapımında hayırsever vatandaşlarımızın büyük katkıları bulunmakta.

4.500 Kişi kapasiteli bu ibadet alanının yapımı 6 yıl sürmüştür. Yerel halkın ve ziyaretçilerinin ibadetlerini yerine getirdiği  Ulu Cami, turistlerinde Ağrı ziyaretlerinde ki uğrak noktası haline gelmiştir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Agri Dagi Milli Parki

Ağrı Dağı Milli Parkı, Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Bu park yaban hayatına meraklı olan turistlerin Ağrı ziyaretinde uğradığı yerlerden sadece bir tanesidir. 

Milli Parkın içerisinde bulanan sulak alanlar, çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapmakta. Bir çok kuş ve memeli hayvanı da Milli park ziyaretinizde gözlemleyebilirsiniz.

Burada bulunan yüzlerce metrelik sulak alanlar sadece Ağrı Dağın dan gelen kar sularıyla beslenmekte. Yaban hayatına büyük katkısı bulunan bu sulak alanlar yaban hayvanlarının yaşamasında ki en büyük etkenlerden birisi.

Ağrı Dağı Milli Parkı‘nın hayvan ve bitki çeşitliliği burayı ziyaret eden turistlerin eşsiz bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Ayrıca burası önemli göçmen kuşlarında rotası arasında bulunuyor.

Ağrı Tarihi Yerler

Ağrı Osmanlı İmparatorluğu başta olmak üzere bir çok medeniyetin yaşadığı bir bölgede yer almaktadır. Bu nedenle Ağrı’nın bir çok tarihi öneme sahip yerleri vardır.

Ağrı tarihi yerler genellikle Osmanlı yapıları bulunan Ağrı ilimizin mutlaka ziyaret etmeniz ve görmeniz gereken yerleri arasında, İshak Paşa Sarayı, Beyazıt Eski Cami ve Doğu Beyazıt Kalesi yer almaktadır.

Tabi ki Ağrı‘nın tarihi yerleri buralarla sınırlı değildir ziyaretlerinzi bir tur aracılığı ile yaparsanız, rehberler eşliğinde bu yerler hakkında ki tarihi bilgileri yerinde oğrenebilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Doğubeyazıt ilçesine yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta olan bu saray, Çıldıroğulları’ndan II. İshak Paşa tarafından 1784 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan tek Anadolu saray yapısı olarak kabul edilmektedir.

Yaklaşık olarak 7.600 m2’lik bir alan üzerine yapılan İshak Paşa Sarayı‘nda tam olarak 366 oda bulunmaktadır. İçerisinde divan odası, cami, mutfak, fırın, ahır, hamam barınan bu eşsiz saray tek başına bir şehir gibi.

İshak Paşa Sarayı‘nda Selçuklu işlemelerinin özellikleri göze çarpmaktadır. Ancak uzmanlar dönemin Batı etkisinin (Barok-Rokoko) yanı sıra İran’ın işlemelerinin de kullanılarak yapıldığını söylemekte.

Selçuklu sanatının oldukça ağır bastığı sarayda ısınma yöntemide oldukça göze batıyor. Ocaklarda ısıtılan sıcak sular yardımı ile saray içerisinde dolaşan adeta bir kalorifer sisteminin olması büyük ilgi çekmektedir.

Beyazıt Eski Cami

Beyazıt Eski Cami

Ağrı gezilecek yerler listemizin içerisinde bulunan Beyazıt Eski Cami tam olarak kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir ancak Yavuz Sultan Selim tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Kare bir plana sahip olan bu cami tek kubbeli bir cami olarak yapılmıştır.

Sade bir görüntüye sahip olan bu camide süsleme ve mozik detaylar yok denecek kadar azdır. İshak Paşa Sarayının hemen yanında bulunmaktadır iki tarihi eser yan yana olduğu için saray gezinizden hemen sonra bu cami de tarihi bir değer olarak kesinlikle uğranması gereken noktalardan birisidir.

Caminin kitabesinde bulunan bilgiye göre cami en son 1687 yılında restore edilmiştir. Doğubeyazıt ilçemizde bulunmaktadır, ilçe merkezine yaklaşık olarak 12 km uzaklıktadır. Aracı olan herkes çok rahat bir şekilde bu camiyi bulabilir.

Doğu Beyazıt Kalesi

Doğu Beyazıt Kalesi

Doğu Beyazıt Kalesi kimler veya kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Harabe kalıntıları gözlemlendiğinde Urartu dönemine ait olan izler taşıdığı düşünülmektedir. Kale içerisinde bulunan kaya mezarlarından edinilen bilgilere göre kalenin adının Daryunk oldğunu söylenmekte.

MÖ 13. – MÖ 9. yüzyılları arasında yerleşim olduğu tahmin edilmektedir. İpek yolu üzerine yapılmış olan kale bazı arkeoloji uzmanlarına göre daha eski bir tarihlere sahibtir.

Doğu Beyazıt Kalesi tarihte gerçekten önemli bir konuma sahiptir farklı medeniyetler taradından kullanılmıştır. Kalenin surlarının Urartular dönemşnde kesme taş tekniği kullanılırak yaıldığı Selçuklu ve Osmanlı döneminde ise bu surların onraıldığı bilinmektedir.

Kale tarih boyunca bir çok görevi üstlenmiş ve yerine getirmiştir Ağrı Gezilecek Yerler listenize kesinlikle eklemeniz gereken tarihi bir yapıdır.

Ağrının Neyi Meşhur?

Ağrının Neyi Meşhur? Sorusunun bir çok yanıtı mevcut ancak biz sizler için Ağrı Gezilecek Yerler içeriğimizde kesinlikle görmeniz gereken yerleri listeledik. Peki meşhur yerleri arasında hangileri var?

Ağrının meşhur yerleri arasında yer alan bir kaç yer ise şu şekilde Ağrı Dağı, Nuhun Gemisi, Ağrı Balık Gölü hem tarihi değere hemde doğal güzelliklere sahip olan bu yerler hakkında daha ayrıntılı bilgiler için içeriğimizi okumaya devam edin.

Tabi ki Ağrının meşhur yerleri sadece bu üç yer ile sınırlı değik ancak Ağrı gezilcek yerler listesinde kesinlikle olması gerektini düşündüğümüz üç yeri sizler için detaylandırdık. 

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Kutsal kitaplarda da yer Ağrı Dağı aynı zamanda ülkemizin en yüksek dağıdır. Uzunluğu 5137 metre olan Ağrı Dağı eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Kart postalık diye adlandırdığımız bem beyaz fotğraflar çekebileceğiniz harika bir yer.

Ayrıca bu dağ Nuh’un gemisinin indiği yer olarakda bilinmektedir ve efsanevi bir önemede sahiptir. Dağ tırmanışı yapan doğa tutkunlarının kış tırmanışı yaptığı yerler arasında yer almaktadır.

Bu dağın zirvesi 12 ay boyunca buzullarla kaplıdır. 7-8 ve 9. aylarda tırmanış için daha uygundur. Dağın zirvesine çıkabilen ilk Türk ise Bozkurt Ergör olarak kayıtlar arasına geçmiştir.

Nuh’un Gemisi

Nuh'un Gemisi

Nuh’un Gemisi olarak adlandırlan anıt Üzengili ve Telçeker köyleri arasında bulunmaktadır. Bu anıt aslında gemi şekline sahip bir iz (siluet)dir. Nuh tufanında karaya oturtulmuş ve burada kaldığı söylenmektedir.

Halk arasında buraya Cudi Dağı denmektedir. Burada 1983 yıllarında kutsal olarak kabul edilen geminin parçaları için arama çalışmaları hızlandırılmıştır. İlk gemilere benzeyen bu silueti 165x50x13 metre ölçülerindedir.

Burası açık hava müzesi ve doğal sit alan olarak gerekli bakanlıklar ve kuruluşlar tarafından koruma altına alınmıştır. Gemiyi (silueti) kuş bakışı görebilmeniz için bu alanda bir adet kafe bulunmaktadır. Nuh’un Gemisini en güzel kuş bakışı olarak görebilirsiniz.

Ağrı Balık Gölü

Ağrı Balık Gölü

Ağrı Balık Gölü Sinek Yaylası üzerinde bulunan volkanik arazide yer alan ve aslında lav setti gölüdür. Yüz ölçümü 34 km’dir rakım ise 2250 metre ile ülkemizin en yüksekte oluşan gölü olarak kabul edilmektedir.

Gölün su kaynağı ise çevredeki göl yatağında bulunan kaynaklar ve çevresinde ki çay ve pınarlardan sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu göl Doğubeyazıt ilçesinin de içme suyunu karşılamaktadır.

Çeşitli balık türlerine de ev sahipliği yapan Ağrı Balıklı Gölü Ağrı gezilecek yerler listenize eklemenizde ve bu doğal güzelliği görmenizde fayda var. Gölde yaşayan kızıl pullu balıklar kırık ve çıkık gibi yaraların tedavisinde de kullanılır.

Ağrı’nın Nüfusu Kaçtır?

Ağrı nüfusu 2023 verilerine göre 264.465 erkek, 246.161 kadın olmak üzere toplam 510.626’dir.

Ağrı’nın Neyi Meşhur?

Ağrı’nın meşhur yerleri arasında Ağrı Balıklı Göl, Nuh’un Gemisi, Ağrı Dağı gibi doğal ve tarihi yerler yer almaktadır daha detaylı bilgi için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 4.3 / 5. Derecelendirme sayısı: 3

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir