Gezici Biri

istanbul da gezilecek yerler doga ve siz bas basa

İstanbul’da Gezilecek Yerler! Doğa ve Siz Baş Başa Güncel 2024

Gezici Biri Gezici Biri - - 7 dk okuma süresi
4.7
(3)

İstanbul’da gezilecek yerler doğa araması özellikle yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye geldiğinde, memleketine gitmeden önce İstanbul’da küçük bir doğal gezi yapmak isteyen gurbetçiler tarafından yapılıyor. Şehrin kalabalığı, yoğun iş temposu, yüksek binaları arasında boğulanlar da hafta sonu kaçamağı olarak aileleri ile temiz hava alabilecekleri yerleri araştırıyorlar elbette. Pek çok insanın ekmek teknesi olan İstanbul’da doğal yerler bulmak biraz zor malumunuz.

Bu anlamda biz size yardımcı olmak istedik ve İstanbul’da gezilecek yerler doğa aramaştırmasını sizler için yaptık. Yapmanız gereken tek şey, ilginizi çeken noktaya aracınızla ulaşmak ya da ulaşabileceğiniz bir araç bulmaktan ibaret.

İstanbul'da Gezilecek Yerler Doğa
İstanbul’da Gezilecek Yerler Doğa

İstanbul’da Gezilecek Yerler Doğa

İstanbul’da gezilecek yerler doğa araştırması yaptığınızda yeterince sonuç bulamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü İstanbul sadece tarihi zenginlikleriyle değil, doğal güzellikleriyle de eşi benzeri bulunmaz bir harika.

Şehrin karmaşasından kurtularak doğayla baş başa olacağınız bir yere gitmek istiyorsunuz. Bu yer neresi olmalı? İşte İstanbul’da gezilecek yerler doğa:

Ayrıca İstanbul gezinizde İstanbul Valiliğinin Resmi web sitesinden de yararlanabilirsiniz.

İstanbul’un Doğal Güzellikleri Nerelerdir?

İstanbul’un doğal güzellikleri nerelerdir? Maddeler halinde listeleyelim:

• Beykoz: Aslında Sarıyer’den sonra İstanbul’un en büyük ikinci ilçesi olan Beykoz’un ormanları, tepeleri ve tarihi mekanları ile doğaseverlerin kalbini fethediyor. Burada özellikle Anadolu Kavağı ve Göksu Deresi, muhteşem manzara ve huzur veren suları ile ziyaretçilerini dinlendiriyor.

• Aydos Ormanı: İstanbul’da gezilecek yerler doğa arayışı içerisinde iseniz, Anadolu Yakası’nın doğu tarafında yer alan Aydos Ormanı mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Burada doğa ile iç içe  zaman geçirerek temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz. Piknik alanları, yürüyüş parkurları ve göletleri bulunmaktadır.

• Ballıca Mağarası: İstanbul’un doğal güzellikleri nerelerdir diyor ve şehrin yer altındaki sırlarını keşfetmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Yaz kış ziyaret edebileceğiniz mağaranın bilinen diğer adları: Bal Suyu Mağarası, Çamur Banyosu

• Otağtepe Tabiat Parkı: Çeşitli kuş türleri ile doğa fotoğrafçılarının hayran kalacağı Otağtepe Tabiat Parkı, üç tarafının denizlerle çevrili olması kaynaklı muhteşem manzarası ile gün batımının izlenebileceği, İstanbul’un eşsiz noktalarından bir tanesi.

• Şile Sahil Ve Ormanları Milli Parkı: Şile’nin sadece sahili ile değil, ormanları ile de ünlü olduğunu unutmamak gerekiyor. Şile’de kumsal, temiz hava ve yeşilin binlerce tonunu bir arada bulabilirsiniz.

• Çamlık Tabiat Parkı: Geniş yeşil alanı ve göleti ile doğa  ile baş başa kalabileceğiniz, İstanbul’un önemli doğal güzelliklerinden bir tanesi. Ve İstanbul Anadolu Yakası’nda yer almakta.

istanbul'da sakin nereye gidilir
istanbul’da sakin nereye gidilir

İstanbul’da Sakin Nereye Gidilir?

İstanbul’da sakin nereye gidilir? Avrupa Yakası için maddeler halinde şu şekilde listeleyebiliriz:

• Belgrad Ormanı: Yürüyüş parkurları, piknik alanları, göletleri ile İstanbul’da gezilecek yerler doğa, Avrupa Yakası arayışınız için oldukça uygun bir seçenek olan Belgrad Ormanı, günübirlik geziler için olduğu kadar konaklamalı geziler için de oldukça uygun.

• Polonezköy Tabiat Parkı: Ormanları ve tarihi evleri ile hem tarihi doku hem de doğal güzelliklere saihp olan Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’da sakin nereye gidilir sorusuna yanıt niteliği taşıyan, kafa dinlemelik alternatiflerden bir tanesi.

• Büyükçekmece Göleti : Göletin etrafında yeşil alan ve yürüyüş parkurlarının bulunması dolayısı ile burada doğa ile baş başa olabilirsiniz.

•  Atatürk Arboretumu: Ağaç ve bitki çeşitliliği ile ünlüdür. Burası sadece doğaseverler için iyi bir dinlenme noktası olmakla kalmıyor; aynı zamanda öğretici etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

• Küçükçekmece  Gölü: Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafanızı dinlemek istediğinizde ziyaret edebileceğiniz bu nokta, göl manzarası, çevresindeki yürüyüş parkurları ve gözlemleyebileceğiniz farklı kuş türleri ile sizin için benzeri bulunmaz bir uğrak noktası olabilir.

İstanbul’da gezilecek yerler doğa alternatiflerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Anadolu YakasıAvrupa Yakası
BeykozBelgrad Ormanı
Aydos OrmanıPolonezköy Tabiat Parkı
Ballıca MağarasıBüyükçekmece Göleti
Otağtepe Tabiat ParkıAtatürk Arboretumu
Şile Sahili Ve Ormanları Milli ParkıKüçükçekmece Gölü
Çamlık Tabiat Parkı 

Tarihe tanıklık etmiş yedi tepeli şehir İstanbul, gezilecek tarihi zenginlikleri, doğal alanları ve genel olarak tüm hatlarıyla bir müze şehir niteliğindedir. Her insanın ölmeden önce mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer aldığını söylersek yanlış bilgi vermemiş oluruz.

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler?

İstanbul Avrupa Yakasında mutlaka gidip görmeniz gereken yerler şu şekildedir;
– Ayasofya Camii
– Sultanahmet Camii
– Galata Kulesi
– Mısır Çarşısı
– Dolmabahçe Sarayı
Avrupa yakasında gezmeniz gereken bir çok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır. Sizler için kesinlikle görmeniz gereken 5 yeri listeledik.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler?

İstanbul Anadolu Yakasında mutlaka gidip görmeniz gereken yerler şu şekildedir;
– Beylerbeyi Sarayı
– Anadolu Hisarı
– İstanbul Oyuncak Müzesi
– Kız Kulesi
– Küçüksu Kasrı (Milli Saraylar)

İçerik ne kadar faydalıydı?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın 🙂

Ortalama puan 4.7 / 5. Derecelendirme sayısı: 3

Bu yazıya ilk puan veren siz olun 🙂

Bu yazının sizin için faydalı olmadığına üzüldük :/

Bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyler misiniz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir